Świece sojowe a parafinowe – które są lepsze?

świeczki sojowe czy parafinowe

Świeczka zapachowa to doskonały towarzysz podczas wieczornego odpoczynku. Uwalniany przez nią aromat relaksuje, a jej igrający płomyk odpręża oczy po ciężkim, stresującym dniu.

My już dawno jesteśmy od nich niemal uzależnieni. Świece stanowią po prostu nieodłączny element spędzanych przez nas wieczorów. Do książki, do filmu, do rozmowy, do po prostu leżenia i wypoczywania – do każdej okazji.

Jednak świeczka świeczce nierówna. Zwłaszcza duże znaczenie ma wosk, z którego została wykonana. Chcielibyśmy przekazać Ci nieco wiedzy na temat tego, dlaczego warto zwracać na to uwagę.

W tym artykule porównujemy ze sobą dwa konkretne rodzaje wosku do świec. Świece sojowe a parafinowe – jaka jest między nimi różnica? Które z nich będą dla Ciebie lepszym wyborem? Dowiedz się więcej i zadecyduj.

Spis treści:

Świece sojowe a parafinowe – podstawowa różnica leży w wosku

Zacznijmy od rodzaju wosku, z jakiego została wykonana świeca. To właśnie on przesądza o jej rodzaju i właściwościach. Czym woski sojowe różnią się od parafinowych? Już kilka zdań na ten temat pozwoli Ci uzyskać ogólny ogląd sytuacji:

 • Wosk parafinowy. Pochodzenie parafiny jest raczej mało zachęcające do zakupu wykonanego z niej wosku do świec. Dlaczego? Ponieważ uzyskuje się ją w procesie destylacji ropy naftowej, smół wytlewnych z węgla brunatnego, smół łupkowych, torfu albo nawet całkowicie syntetycznie. Jej zastosowanie, oprócz wosku do świec, obejmuje produkcję np. olejów smarowych i past połyskowych.
 • Wosk sojowy. Ten z kolei pochodzi ze źródła roślinnego, czyli oczywiście ziaren soi. Pozyskiwany z nich olej jest utwardzany, po czym może być wykorzystany jako wosk. W stanie naturalnym posiada delikatny zapach, który świetnie komponuje się z różnymi olejkami eterycznymi.

Zapewne domyślasz się już, jak geneza każdego z tych rodzajów wosku wpływa na ich właściwości. Poniżej je sobie jeszcze dokładnie omówimy.

Nie będziemy ukrywać, że my zdecydowanie preferujemy świece wykonane z wosku sojowego. Tobie także je polecamy. Poniżej chcemy Cię bardziej szczegółowo poinformować o tym, dlaczego świece sojowe są lepsze od parafinowych.

Woski sojowe a parafinowe - które są lepsze?

Świece sojowe i ich zalety

Nic tak wyraźnie nie uwypukla zalet świec sojowych, jak właśnie porównanie ich do parafinowych. Te ostatnie nadal są o wiele bardziej popularne, jednak będzie to dziwne dla każdego, kto zagłębi się w temat.

Dlaczego? Ponieważ przewaga świec sojowych pod niemal każdym względem jest po prostu przytłaczająca!

Oczywiście, każde porównanie dokonane musi być na podstawie pewnych kryteriów. Tutaj wybraliśmy te, które naszym zdaniem są najistotniejsze, gdy mowa o świeczkach. Jaki mają wpływ na zdrowie? Jak wypadają pod kątem ekologicznym? Jak sprawdzają się jako świece zapachowe? Co z efektywnością palenia?

Oto dlaczego warto palić świeczki wykonane akurat z wosku sojowego.

Zalety świeczek z wosku sojowego

Świeczki sojowe a parafinowe – wpływ na zdrowie

Zaczniemy od kwestii, która zdecydowanie najbardziej bezpośrednio nas wszystkich dotyka. Jest też zdecydowanie najważniejsza, dlatego poświęcamy jej najwięcej miejsca. Chodzi oczywiście o wpływ palenia świeczek na nasze zdrowie.

Łatwo na pewno się domyślić, że wdychanie oparów uwalnianych przez parafinę nie jest rozsądne. Do pewnego stopnia można je nawet porównać do tego, co wylatuje z rury wydechowej od diesla!

Trudno na jednym wdechu wymienić całą litanię trujących substancji, które są uwalniane podczas świec parafinowych. Można wśród nich wymienić ołów, ftalan, benzen, toluen i formaldehydy. Substancje te mogą powodować wiele nieprzyjemnych przypadłości:

 • zawroty głowy
 • problemy z gospodarką hormonalną
 • podrażnienia układu oddechowego
 • kaszel
 • a benzen ma nawet działanie rakotwórcze.

Szczególnie musisz uważać, jeżeli palisz świece parafinowe przez długi czas w zamkniętym pomieszczeniu. Wszystkie te problemy mogą wtedy wystąpić ze zwiększoną intensywnością. Zresztą, w takiej sytuacji często można gołym okiem dostrzec wizualne przejawy negatywnych skutków palenia parafiny. Mowa o silnym kopceniu i osadzaniu się czarnej sadzy na powierzchniach w pomieszczeniu. Dlatego, jeżeli już palisz świecę parafinową, pamiętaj o wietrzeniu!

Na pewno masz wśród znajomych kogoś, kto nie przepada za paleniem świec. Gdy przychodzi w odwiedziny, prosi, żeby ich przy nim nie zapalać, bo „od świec to głowa boli”. Gwarantujemy Ci, że są to osoby, których złe doświadczenia uformowały się przez kontakt z parafiną! Doświadczają one wręcz podręcznikowych objawów palenia świec parafinowych w zamkniętych pomieszczeniach.

Świeczki sojowe i parafinowe, ujęcie od góry

Dobrze, to teraz czas omówić, jak na tym tle wypadają świece sojowe. Czy są zdrowe? Tak, świece sojowe są zdrowe! A już na pewno na tle ich parafinowych odpowiedników. Konkurencja może i nie jest zbyt wymagająca. Jednak nawet bez porównywania ich do wosku parafinowego ciężko jest świeczkom sojowym coś zarzucić.

Naturalne świece sojowe podczas palenia nie wydzielają szkodliwych substancji i wydzielają nawet do 90% mniej dwutlenku węgla. Dzięki temu na płucach nie osiadają się żadne okropieństwa. Jest też spore grono, które będzie Ci wdzięczne za wybranie świeczki sojowej. Dzieci, kobiety w ciąży, osoby z astmą, alergicy, a nawet zwierzaki. Mogą one źle znosić obecność palącej się świecy parafinowej, natomiast świeczka sojowa nie wywoła żadnych problemów. Możesz też wywołać zaskoczenie wśród tych znajomych od „przy świeczkach boli mnie głowa”!

Świeczki sojowe i parafinowe a ekologia

Pod tym względem sprawa też wygląda na oczywistą. Dość chyba powiedzieć, że świece parafinowe często są produkowane syntetycznie. Do tego w knotach niemal powszechnie używa się metalowych rdzeni. Do tego powstają one już niemal wyłącznie w sposób przemysłowy, wykorzystując w tym celu odpady po procesie rafinacji ropy naftowej. Chyba nie trzeba ciągnąć tego dalej, wyrok z perspektywy ekologicznej może być tylko jeden.

Świece sojowe są ekologiczne

Jednak czy świece sojowe są ekologiczne? Tak! Oto dlaczego:

 • wosk sojowy jest naturalny
 • co więcej, jest wegański – ma pochodzenie w 100% roślinne
 • jest w pełni biodegradowalny, więc wpisuje się w ducha zero waste
 • czas jego palenia jest znacząco dłuższy niż parafinowego (a więc – jedna świeczka starcza na dłużej)
 • knot z reguły jest bawełniany albo drewniany, zatem i ten element wykonany jest z naturalnego materiału

Warto również mieć na uwadze, że bardzo łatwo jest znaleźć świece sojowe zrobione rękodzielniczo. Często powstają one w domowych warsztatach, w których ceni się ekologię i praktykuje trend zero waste, a nie w wielkich, przemysłowych fabrykach. Świece sojowe są zatem nie tylko zdrowe, ale i ekologiczne. Przekonaliśmy Cię, dlaczego świece sojowe są lepsze? Skromnie zatem zaproponujemy Ci sprawdzić nasze świeczki sojowe w słoikach, wszystkie wykonane handmade!

Efektywność i długi czas spalania – kolejne zalety świec sojowych

Na tym nie koniec! Jest jeszcze kilka zalet świeczek sojowych, które warto przywołać. Przed chwilą wspomnieliśmy, że palą się one znacznie dłużej od świec parafinowych. Wynika to z tego, że wosk sojowy ma niższą temperaturę spalania niż parafinowy.

Ta bardzo praktyczna cecha ma też swój wymiar estetyczny. O co chodzi? Otóż, rękodzielnicy wykonujący świece sojowe często dbają o ich wartości dekoracyjne. Dzięki temu, że świeczka starczy na dużo dłuższy czas, to i dłużej będzie można cieszyć się jej urokiem. Z tego powodu świece sojowe doskonale służą jako ozdoby do domu. Zwłaszcza świetnie sprawdzają się w tej roli bubble candle z wosku sojowego.

Długi czas spalania oraz towarzyszące mu zasady palenia świeczki sojowego to też powody, dla których palenie takiej świecy może przekształcić się w swoisty rytuał. Posłuży Ci on do rozpoczęcia relaksującego wieczoru, który poprawi Ci humor po ciężkim i stresującym dniu. Często wykorzystywane w świecach sojowych naturalne olejki eteryczne pomogą stworzyć miły nastrój poprzez przyjemne aromaty!

Naturalne świece zapachowe? Sięgnij po sojowe!

Skoro o aromatach mowa, to wolniejsze spalanie świeczki sojowe także i tutaj ma przewagę nad świecami parafinowymi. Niższa temperatura spalania wosku sojowego przekłada się na jakość zapachu. W jaki sposób?

Po pierwsze, temperatura spalania wosku pozwala olejkom eterycznym zachować więcej ze swoich właściwości. Po drugie, równomierne topnienie wosku pozwala zapachom lepiej się roztoczyć po pomieszczeniu.

I jeszcze coś na deser. Sprzątanie po „wypadkach” ze świecą sojową to łatwizna! Świece z wosku sojowego różnią się od parafinowych tym, że są one rozpuszczalne w wodzie. Do tego bardzo łatwo odchodzą od powierzchni, do których przywarły.

Jeżeli zatem podczas palenia wosk sojowy się rozleje (a nam kilka razy zdarzyło się potrącić kominek, w którym akurat rozpuszczaliśmy zapachowy wosk sojowy do kominka), to naprawdę nie ma powodów do złości. Sprząta się to bezproblemowo.

W czym świece parafinowe są lepsze od sojowych?

Czy jest jakiś aspekt, w którym wosk parafinowy ma przewagę nad sojowym? Jest jeden taki punkt, a jest nim, jak zawsze drażliwy temat, cena. Świece parafinowe są po prostu dużo tańsze, co na pewno jest czynnikiem, który wciąż wpływa na utrzymywanie się ich popularności.

Jednak coraz większe grono świadomych konsumentów zdaje sobie sprawę, że kupując świece parafinowe może i płaci się mniej pieniędzy – ale więcej konsekwencjami zdrowotnymi i środowiskowymi. Dlaczego cieszy nas wyraźnie widoczny trend rosnącej popularności świec sojowych. Ich zalety zdecydowanie przekonały nas do tego, że właśnie z nich warto korzystać!

Świeczki sojowe - dlaczego są lepsze od parafinowych?

Świece sojowe a parafinowe – podsumowanie

Czas, żeby zebrać te wszystkie informacje i zestawić je ze sobą. Chyba jasno z nich wynika, dlaczego warto palić świece sojowe zamiast parafinowych!

PorównanieŚwieca parafinowaŚwieca sojowa
PochodzenieRopa naftowa, smoły wytlewne z węgla brunatnego, smoły łupkowe lub produkcja syntetycznaWosk z utwardzonego oleju z ziaren soi.
Wpływ na zdrowieWydzielają dużo toksycznych substancji, zawierają rakotwórczy benzenNie wydzielają szkodliwych substancji, emitują do 90% mniej dwutlenku węgla
Wpływ na środowiskoPrzemysłowa produkcja, do której często używane są odpady po produkcji ropy naftowej, nierzadko ołowiane rdzenie w knotachNaturalne świece, wegańskie, biodegradowalne, pochodzenia w 100% roślinnego, często wykonywane handmade
EfektywnośćWyższa temperatura spalania niż w przypadku wosku sojowego, topią się znacznie szybciejNiska temperatura spalania wosku sojowego sprawia, że topi się on dużo dłużej
Walory zapachoweUwalnia się szybko, zapach traci na jakości w wyniku wyższej temperatury spalania woskuZapach rozchodzi się dłużej i bardziej równomiernie
CenaTańszeDroższe

Świece sojowe a parafinowe – FAQ

Świeca sojowa – co to jest?

Świeca sojowa to naturalna świeca wykonana z wosku sojowego, który powstaje z utwardzonego oleju sojowego. Cechuje się niską temperaturą spalania wosku, dużą wydajnością, walorami ekologicznymi i brakiem negatywnego wpływu na zdrowie.

Czy świece sojowe są zdrowe?

Świece sojowe są zdrowe. Szczególnie w porównaniu do świec parafinowych, nie wydzielają one szkodliwych substancji i emitują do 90% mniej dwutlenku węgla.

Dlaczego świece sojowe są lepsze niż parafinowe?

Świece sojowe są lepsze od parafinowych ze względu na to, że nie są szkodliwe dla zdrowia, są bardziej ekologiczne i spalają się dużo dłużej. W artykule opisaliśmy wszystkie te zalety bardziej szczegółowo!

Gdzie kupić świece sojowe?

Świece sojowe najlepiej kupować u rękodzielników. Wtedy istnieje gwarancja najwyższej jakości i troski o ekologię w procesie produkcji. W naszej znajdziesz świece, które powstały techniką handmade w polskich warsztatach rękodzielniczych. Polecamy sprawdzić!

Dodano produkt do koszyka!

Trwa dodawanie ..

Kontynuuj zakupy
Przejdź do koszyka